Újjáéledt Ljubljana kulturális központja

A ljubljanai Cukrarna régi cukorgyára mindig több volt, mint egy ipari terület. Mélyreható átépítése megőrizte a szlovén nemzeti érzés esszenciáját és létrehozott egy kiállítóhelyet a kis nemzet kulturális jövője számára. A Hörmann ipari kapukat szállított az átalakításhoz.
Referenciák és esettanulmányok

Egy város nem csupán épületekből áll: nagy részben lakóinak emlékeiből áll össze, melyek elválaszthatatlanul kötődnek a házakhoz, terekhez és utcákhoz. A volt cukorgyár Ljubljana szívében egyaránt a szlovén nemzeti érzés központja és Ljubljana lakóinak büszkesége. A Cukrarnában összpontosul a múlt szlovén kultúrája, mely – ma már – egyben a jövő szlovén kulturális életének kiállító- és rendezvényhelyszíne. A Cukrarna gazdag kulturális és történelmi öröksége az átalakítás és újrafelhasználás révén megmenekült az eltűnéstől. Most az óriási épület élő emlékhelye a szlovén kultúrának és kiindulópontja egy új fejezetnek.

A szlovén nemzet szülőhelye

Az Osztrák-Magyar Monarchia - egykor legnagyobb - cukorgyára, egy 19. századi tűzvész után először kaszárnya lett, majd szükséglakássá alakult a kevésbé tehetősek számára. Itt talált menedéket a szlovén modernizmus néhány jelentősebb írója, akik számára ez az igen szerény otthon csak bohém életmóddal volt elfogadható.

A Cukrarna azonban a 21. századig egy lepusztult szégyenfolt volt egy olyan városban, amely elsősorban Josef Plečnik munkáinak köszönhetően világörökségi helyszínként tartottak számon. Az Otto Wagner-tanítvány és Szlovénia leghíresebb építésze már a korai modernizmusban saját mércéket állított fel a „meglévő épületek átalakítása” témában, melynek leghíresebb példája a „Prágai Vár” Hradzsin épületének kritikus rekonstrukciója volt.

Ipari szekcionált kapu és tűzvédelmi tolókapu a Hörmann-tól

A Scapelab nyerte meg a 2009-ben kiírt versenyt az egykori cukorfinomító kulturális központtá való átalakításának ötletével, melynek részeként az épületet teljesen „kibelezik”, hogy a belső tér a lehető legrugalmasabban alakítható legyen. A  széleskörű kulturális javak – legyenek azok nagy szobrok vagy színpadi technika – szállításához biztosít hozzáférést a Hörmann SPU F42 ipari szekcionált kapu, amely függőleges szerelvénnyel felszerelt. Sötét színe erős kontrasztot képez a világos betonfelülettel – így meg se próbál elrejtőzni. A dupla falú acél lamellakapu jó hőszigetelést biztosít, mely mellett egy személybejáró ajtó szolgál az emberek áthaladására, amikor a kapu zárva van. A tűzvédelmi tolókapu az alagsorban szintén rendelkezik személybejáróval, azonban színben nem különül el a faltól. Azonban ez a kapu itt normál tolókapuként is használatos, tehát a napi üzemeltetés során legalább időnként zárva van.

Lélegzetelállító belső tér

A Cukrarna teljesen leromlott állapota olyan beavatkozásokat tett lehetővé, amely komoly átalakításokkal járt és csak a hatalmas lyukhomlokzatú külső falak maradtak meg. Valódi beépítések a szó szoros értelmében szinte egyáltalán nem valósultak meg: a galéria teljes belső élete az új acélszerkezetű tetőről függeszkedik. Fehér, perforált lemezekkel borítva nemcsak térben különül el a történelmi anyagtól.

Az eredmény? Egy valóban lélegzetelállító belső tér, amely az épület gigantikus méreteit mindig és szinte minden helyzetben érezteti.

Letöltések

További inspirációk galériánkban

© Szerzői jogi nyilatkozat

Az itt letölthető sajtószövegek, képek, ábrák felhasználhatók sajtó- és tudományos célra. A nyomtatott és online kiadványokban ezeket a képeket és ábrákat meg kell jelölni a következővel: „ábra: Hörmann KG”.